آرامش دریا

حسم درست شبیه دخترک توی عکس بالای وبلاگ است این روزها

شناور روی آب دریا 

صداها را نمیشنوم گاهی...

گاهی چنان غرق لذتِ شناور شدن روی آب میشوم که یادم میرود قبل از خوابیدن روی آب چقدر تلاش کرده ام برای غرق نشدن و تمرکز کردن...چند بار تا اعماق آب رفتم و خفگی را تجربه کرده ام و باز به هزار تقلا خودم را رسانده ام به سطح آب...

همه اش جریان این روزهای من است این عکس...

تعریفی از زندگی ای که دارم 

گاهی هم حس میکنم گرمای مطبوع آبِ روی پوستم مرا مسخ کرده 

این که "د" با کسی همسفر شود که او را دشمن خودش میدانست و حرفِ بد بودنش و چشم ناپاک داشتنش ذکر این ده سال طوفان بود 

این که بخندم وو شاد باشم با همسفرانم 

این که "د" بهانه نگیرد 

این که بارها و بارها خط قرمزهای گذشته اش را رد کنم و ببینم صبوری میکند و لبخند میزند و میگذرد 

این که سر حرفش مانده است تا حالا

این که من به راحتی "خودم" باشم و نشنوم هیچ اعتراضی از همکلام شدن با همراهانم 

همه و همه ی اینها حکم همان شناور شدن روی آب و بستن چشمها را دارد که سعی داری آرامش و تمرکزت را حفظ کنی و از این موقعیت لذت ببری

صد البته ماندن روی آب با همه ی آرامشی که دارد یک نگرانی خاص به خودش را هم دارد و آن این است که:

اگر تمرکزم به هم بخورد؟! 

اگر موج بزرگی بیاید؟!

اگر طوفان شود؟

هر چقدر هم که سعی کنی آرام و راحت روی آب باشی و لذت ببری این ترسها وجود دارند ناگزیر...

اما دقایقی هم هست که خودت را میسپاری به هر آنچه هست ...جریان آب...سکوتی که با صدای آب در گوشَت میشکند و تو رهای رها فقط میخواهی آرامشی که مدتها آرزو داشتی تجربه کنی ...هر چند موقتی ...هر چند شاید کم!

زندگی خیلی ها شاید شبیه چیزی باشد که من ترسیم کردم 

یک راز را هم باید فاش کنم

یک روزهایی خودم را شبیه آن وقتهایی میبینم که دخترک باید آنتی بیوتیک بخورد و مویایلم آلارم میدهد که وقتش است و من حواسم جمع میشود که :آره الان وقتشه!!

در طول سفر بارها ناخودآگاه آلارم به صدا در می آمد که:آهان!الان وقتشه که سفر رو زهرمارت کنه!!یا آهان الان که با فلانی خندیدی موقع چشم غره و عصبانیتشه!!

بعد از یکی دوروز به خودم گفتم: مگر نه این که تو راغب به سفر با کسانی بودی که برای او خط قرمز بودند؟مگر نه این که به نظرت بعد از این مدت که از بازگشتت میگذرد این امتحان بزرگتری بود برای او؟پس خودت باش حتی اگر میدانی داری پا روی مرز بندیهایش میگذاری!خودت باش و میدان را به دست او بسپار تا گزینه هایش را انتخاب کند!این ترس لعنتی را کنار بگذار و لذت ببر از سفرت!

اینگونه بود که خودم را رها کردم تا همان باشم که هستم

حقیقتا هم خودم بودم تا آنجا که میشد البته!! 

خب راستش همه ی همه خودم که نبود! خودِ خودم را همیشه پنهان کرده ام انگار! 

خیلی هنر میخواهد که بتوانی همه جا همانی باشی که هستی 

زندگی اجتماعی و بودن در کنار آدمها نمیگذارد همان باشی که حقیقتا میخواهی 

هر چه هم شبیه خودت باشی نمیتوانی تمامِ تمامش باشی باورکن!

به هر حال در طول این ده پانزده روز از این ده سال به خودم شبیه تر بودم 

و الحق که کار سخت تر را "د" انجام داد!

میدانم!

او کاری را کرد که من ده سال تمام انجام میدادم!

"کنار آمدن"

تغییر کردن یک انسان سی و چند ساله سخت است ...

هنوز از انصافم کمی مانده انگار!

امیدوارم روزهای آرام بمانند ...من خسته ی ده ساله ام...زمان میخواهم تا همه ی این خستگی را از وجودم بیرون کنم ...

/ 43 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حوری

سلام عسل خانم از آشناییت خوشحالم شنبه داشتم در مورد دادخواست طلاق با توجه به بیماری پارانوئید می گشتم که وبلاگتو دیدم یک هفته است که دارم با نوشته هات زندگی می کنم و فقط لحظه شماری میکردم که فرصت کنم و بشینم بخونم. آخه با هر توصیف از تک تک حس هایی که داشتی یاد یک سال زندگی مشترکم که الان به هم ریخته می افتادم و تک تک اون لحظات رو لمس کردم. الان فکر می کنم که واقعا موندم چه جوری یک سال بر من گذشته این همه هویت خودم رو از دست دادم و کاسه صبرم لبریز شده ولی عسل خانم نه سال صبر کرده. نمیدونم با چه جرآتی بچه دار شدی و شایدم به خاطر دخترک تونه که تحمل کردین. من بچه دو ماهه ام به خاطر اذیتها و بی مسولیتی ها که به خاطر بدبینیش بود سقط شد و نصف دوران بعد از مراسم عروسی ام را در خانه پدری به خاطر قهر بوده ام. جرات ندارم بچه دار بشم و می ترسم که بگه بچه مال یکی دیگه است. آرزوی مادر شدن دارم ولی حیف. قبل از ازدواج دوست داشتم شوهر پولداری داشته باشم و از کارمندی دست بردارم و برم چهار تا بچه قد و نیم قد برای شوهرم بزرگ کنم. نمیخام زندگی کنم باهاش چون دو تامونم زجر می کشیم ولی اون میگه اینم یه جور زندگیه خیلی راحت

مارال

سلام عزیزم...خیلی خیلی لذت بردم از نوشته هات...آدم هایی که می نویسند خیلی خیلی حساس تر هستند.امیدوارم همیشه لذت ببری.در مورد کامنتت هم ممنون.بالن که کلا کنسله.فعلا می خوام پیاده روی و رژیم رو امتحان کنم.لینکت می کنم تا گمت نکنم.دارم اروم اروم ارشیوت رو می خونم.

حوایم

فکر می کنم همه زنها در هر شرایطی که باشند این فکر ها رو دارند اینکه مبادا شوهرش عصبانی بشه، نکنه حرفی پیش بیاد، مشکلات در جمع بودن، بین مردم بودن. زندگی اجتماعی و دقیق تر اینکه زندگی مشترک همیشه با این دغدغه ها همراهه. آدمها بالاخره در کنار هم باید کمی از خودشون رو بگذارند کنار. برات خوشحالم که به خودت ارزش می دی. امیدوارم یک روز دیگه خاطرات بد یادت نیاد.

مرمر(مریم)

سال نو مبارک عزیزم. خیلی خوشحالم از این همه تغییر. امیدوارم که امسال برات فوق العاده باشه. همسرت خیلی دوست داره که اینجوری داره خودشو و رفتارشو درست میکنه. صبوری هات داره جواب میده. امیدوارم در کنار هم شاد و خرم باشین.

حوری

سلام صبحتون بخیر عسل خانم. می خواستم اگه اشکال نداره چند تا سوال ازتون بپرسم، همسرتون بدون رفتن به مشاوره خوب شده؟ یعنی خودش اراده کرده و اون خانمی که اومده دفترش تلنگر بوده براش؟ اینکه راحت و هر زمانی می تونین با نوشتن حرفاتون خودتون را خالی کنید می دونید یک امتیاز خوبیه. من هیچ هویت و حریم خصوصی برای خودم ندارم. اگه حتی پیشش گریه هم بکنم تا خودمو خالی کنم میگه تو دوست داشتی پیش یکی دیگه باشی و به زور با من ازدواج کردی واسه همینه که ناراحتی. من هم شدید دچار شکست روحی شدم و دارو مصرف می کنم. پرخاشگر شدم و حتی ماه پیش با پدر و مادرم هم که به نفع من حرفی میزدند عصبی می شدم. آخه اونا خیلی حرص میخورند از دست دامادشون. دختری که چهار سال بدون اینکه پدر ومادر مواظبش باشند رفته یه شهر دور لیسانس گرفته،‌ حتی تو خونه هم اگه دیر می رسیدم خونه فقط میگفتند نگرانت شدیم هیچ وقت سوال نمی کردند که کجا بودی چون می دونستند شخصیتی دارم که اگه بخوام راه خطایی برم حتما اونا رو در جریان میذارم و ازشون راهنمایی میخوام. می دونستد که اهل راه خطا رفتن نیستم اصلا. ولی دامادشون الان هزار تا تهمت رنگارنگ می زنه.

لیلا

افرین وقتی ادم بتونه تغییر و انعطاف دیگرانو ببینه خودش نعمته

لیلا

افرین وقتی ادم بتونه تغییر و انعطاف دیگرانو ببینه خودش نعمته

حوری

دو ماه قبل یه مشاور رفتیم. مرد بود مثلا گفت که نباید سوظن داشته باشه. نصیحتشو با یه مثالی زد گفت یکی سوظن داشته به خانمش میگه یا اعتراف میکنی یا الان می کشمت که خانم هم از ترس مرگ٫ اعتراف الکی کرده که باعث طلاقشون در دادگاه شده. همسر من هم دقیقا این کارو از اون روز یاد گرفت و پس فرداش به من گفت یا اعتراف میکنی یا می کشمت که قهر کردم اومدم خونه بابام. اول مهریه میخاستم و طلاق. بعدش که با سوئ ظن افراطیش مطمئن شدم مریضه به خانوادش گفتم ببرندش دکتر. همسرم هم می گفت که با هم میریم دکتر، خانوادش هم اینو گفتند تا اینکه دو روز مونده به عید رفتیم متخصص مغز واعصاب، اونم مارو فرستاد یه تست شخصیت پیش مشاور بالینی. مشاور بالینی هنوز جواب تست رو آماده نکرده بود ولی فقط به خود من گفت که با بیماری شخصیتی که این داره نمی تونم طلاق بگیرم چون بیماری روانی نداره اگه انگیزه داشته باشه خودش باید بیاد مشاوره تا خوب بشه(آخه اولش همسرم به مشاور گفته بود که خانمم می خاد مدرک کنه تا طلاق بگیره در صورتی که من این قصدو نداشتم). جواب رو آوردیم برای متخصص و گفت که پارانوئید داره، دارو نوشت ریسپریدون بود فقط روزی یک وعده اون هم نصفش. قول

الی

چقدر خوب کاش میشد همه ما کمی... فقط کمی از خود واقعی مون رو نشون بدیم